Hakkımızda

İM Müzayede, Türkiye’nin sanat sahasında her gün gelişen ve artan ihtiyaçlara hızlı, kaliteli ve yetkin çözümler sunmak amacıyla kuruldu. İM Müzayede’nin öncelikli gayesi, alanında bilgi kirliliği ve etik anlayışta görülen eksiklerin, doğru bir örneklem ile öncelikle sanat alıcısını aydınlatmak, baskı resim alanında deneyimini yetkin danışmanlık desteği ile güvenli bir alanda yaşamasına olanak sağlamaktır. 

İM Müzayede, baskı resim müzayedesini, konusunda üst kalite kriterlerde, özel uzmanlık çerçevesinde gerçekleştiren öncü bir kurumdur.

Baskı Resim alanında, 40 yılı geçen uzmanlık ve teknik yetkinliğimiz, bilir kişi yetkimiz, uluslararası deneyimimiz ile bu sahada etik kriterlerin oluşturulmasına, korunmasına ve sahada yerleşmesine imkan sağlamak önceliğimizdir. 

Baskı resim eserlerin teknik anlamda kalitesinin kontrolü, uluslararası etik kriterler çerçevesinde üretilmiş olduklarının tespiti ve belgelenmesi, sanat alıcısını bu alanda korumak, aydınlatmak ve güvenli bir biçimde eserlere ulaşmasını sağlamak, alımının belgelenmesini kriterlere uygun olduğu ölçüde temin edebilmek ve baskı resim alanındaki olası ihtiyaçlara cevap vermek adına kurumsal hizmet vermek üzere tüm danışman ve ekspertiz ekibimiz ile hizmetinizdeyiz.

Müzayedelerimizde sunulan eserlerin üretildiği kaynaklar nezdinde, IMOGA, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi, Baskı Resim Atölyeleri’nde üretilmiş olan eserler alıcılara müze sertifikaları eşliğinde teslim edilir. Bu atölyeler dışında üretilmiş ancak müzayedemizde sanat alıcılarına sunulmaya uygun görülen, teknik ve etik anlamda uygun bulunan eserler de yine bilir kişi ekspertiz sertifikaları hazırlanarak, kurumumuz güvencesinde sizlere sunulur.

Baskı Resim teknikleri anlamında sanat alıcılarını uluslararası kriterler çerçevesinde bilgilendirmek, ellerindeki mevcut işlerle ilgili tespit ve belgeleme yaptırmak isteyenler için de uzman kadromuzla hizmet sağlanmaktadır. 

Müzayede kapsamında, geleneksel baskı teknikleri olan çukur baskı ( gravür, mezotint, aquatint, soğuk kazı, asit yedirme gibi), yüksek baskı ( ağaç baskı, linol baskı gibi) , düz baskı (taş baskı/ metal kalıp litografi gibi) , şablon baskı (elek baskı , yaş baskı, monoprint gibi) teknikleri ile üretilmiş eserlere yer verileceği gibi, etik ve kalite kriterlerine uygun biçimde günümüz güncel baskı teknikleri ile üretilmiş olan “arşivsel pigment boya ile basılmış sanatçı baskısı” ya da uluslararası literatürde “museum fine art print” olarak geçen eserlere de yer verilecektir. 

Satışa sunulan tüm eserlerin detaylı künye bilgileri; yapım yılı, eser ölçüleri, numaralandırma detayları, baskı tekniği gibi tüm teknik bilgiler açık ve şeffaf olarak sunulur.